2014-05-23

Laktik Asit Bakteri Biyoteknolojisi SemineriFakültemiz Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü öğrencilerinden oluşan Biyoteknoloji Topluluğu tarafından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Akyol’un konuşmacı olarak katıldığı "Laktik Asit Bakteri Biyoteknolojisi" konulu seminer 22 Mayıs 2014 Perşembe günü saat 14.00'de üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlendi.

Doç. Dr. İsmail Akyol’un verdiği seminerde Gen terminolojisi ve gen klonlama konuları üzerinde duruldu. Geni hangi şartlarda çalıştığını tespit etmek ve proteini başka organizmalara aktarmak amaçları için gen klonlandığını söyleyen Akyol, promoter aktivitesi için dizayn edilen bakterileri anlattı.

Doç. Dr. Akyol, FNR protein bağlanma modelleri hakkında bilgi verirken; dışarıdan herhangi bir lokasyon yapmaksızın oluşturulan yeni gıdaya food grade denildiğini aktardı. Hayatın proteinlere ve ve onların interaksiyonlarına bağlı olduğunu belirten Akyol, seminerin sonunda katılımcıların sorularını cevapladı.

Seminer, Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sezen Arat’ın günün anısına plaket takdim etmesiyle son buldu.