Tarımsal Biyoteknoloji

 

 
 

Biyoteknolojinin, bilimin diğer dalları üzerine geniş etkisi, yeni teknolojilerin geliştirilmesindeki öncü rolü ve geniş uygulama olanakları ile ülke kalkınması üzerinde son derece güçlü bir etkisi bulunmaktadır. Pek çok bilimsel disiplini bünyesinde bulunduran bir bilim dalı olan biyoteknoloji bilimi, 20. yüzyılın sonunda başlayan gelişimini 21. Yüzyılda süratle sürdürmüş, yaşam bilimlerine dayanan yeni bir endüstriyel atılım çağının kapılarını açmıştır. Bu süreç içerisinde biyoteknoloji alanında ülkemizin hak ettiği önder konuma kavuşması, herşeyden önce yetişecek yetkin bilgi donanımına sahip uzmanlar sayesinde olacaktır. Bu amaçla çok disiplinli bilimsel bilgiye dayanan tarımsal biyoteknoloji lisans ve lisansüstü eğitim programlarının açılması oldukça faydalı olmuştur.

 

Tekirdağ Namık Kemal Üniverstesi, Ziraat Fakültesi, Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü, kurulduğu günden bu yana hem akademik personel hem de fiziksel alt yapısını sürekli güçlendirerek ülkemizdemizki sayılı bölümlerden biri olmuştur. Bu bağlamda öğrencilerin eğitimlerini bire bir uygulamalı olarak alabilmelerine imkan sağlayan modern laboratuvarlara,bitki büyütme odalarına ve seralara sahiptir. Bölüm, öğrencilerinin kariyer planlamasına yardımcı olmak maksadı ile kamu ve özel sektör, araştırma enstitüsü veya firmalara teknik geziler düzenlemekte ayrıca bölüm öğretim üyeleri ve öğrencilerinin koordine ettiği “Biyoteknoloji Topluluğu” tarafından her yıl düzenlenen “Biyoteknoloji Günleri” vasıtası ile alanında tanınmış bilim insanlarını ve özel sektör temsilcilerini öğrencileri ile buluşturmaktadır. Öğrencilerimiz aynı zamanda öğretim üyelerimizin çeşitli üniversiteler, araştırma kurumları, biyoteknoloji firmaları ile yürüttükteki Ar-Ge projelerine de katılma imkanına sahip olabilmektedir.

 

Sevgili öğrencilerimiz,

Sizleri bilim dünyasının en önemli alanı olan Biyoteknoloji alanında özgüvenli, donanımlı Ziraat Mühendisleri olarak yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Aramıza katılan öğrencilerimizi gösterdikleri başarıdan ötürü tebrik ediyor, henüz kariyer planlaması aşamasında olan gençlerimizi de bizleri daha yakından tanımaya ve Tekirdağ Namık Kemal Üniverstesi, Ziraat Fakültesi, Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü ailesine katılmaya davet ediyoruz.

 

 

 
Prof. Dr. Sezen ARAT
Bölüm Başkanı